Поврзете се со нас

Евролига

Партизан испушти победа во четвртото деби на Ивановиќ во Басконија

Објавено

на

Foto:twitter.com/PartizanBC

Кошаркарите на Партизан беа на добар пат да му нанесат ново горчливо чувство на Душко Ивановиќ, но сепак Црногорецот беше тој кој се радуваше на крајот, а голема заслуга за тоа имаат избраниците на Жељко Обрадовиќ.

Српскиот кошаркарски великан се држеше многу добро на гостувањето во Виторија и беше пред победа на две минути пред крајот, но тогаш испушти предност од четири поени и влезе во неизвесни 30-тина секунди во кои се реши победникот.

Нанали постигна многу важни поени за нова предност на Партизан од 83:82 и Басконија влезе во својот последен напад, па иако обидот за тројка беше неуспешен, највисок во скокот беше Чима Монеке.

Нигериецот се избори за фаул и доби две слободни фрлања, а потоа имаше мирна рака и донесе огромна победа за Басконија на секунда пред крајот.

Партизан доби последна шанса за нов напад, но времето беше навистина премало за било каква акција и на крајот Басконија славеше со 84:83.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни