Поврзете се со нас

Евролига

Партизан испушти победа против Басконија, Алба го изненади Милано

Објавено

на

Фото: twitter.com/PartizanBC

Кошаркарите на Партизан одиграа квалитетен натпревар на гостувањето кај Басконија, но му дозволија на противникот да извлече продолжение, во кое шпанскиот состав беше поуспешен.

Партизан имаше солидна предност во завршницата, но Басконија стигна до напад за израмнување, а тоа го направи со тројката на Хауард во последната секунда.

Дуелот отиде во дополнителни пет минути, а Басконија славеше со 103:96. Хауард со 33 поени ги предводеше домаќините, додека Пантер реализираше 26 поени во редовите на Партизан.

Милано и Алба исто така играа продолжение, а тука гостите го добија натпреварот со 74:80 и стигнаа до втора победа сезонава во Евролигата.

Фенербахче рутински го совлада Макаби со 86:71, Олимпијакос беше подобар од Жалгирис со 90:80, додека Асвел славеше на гостувањето кај Валенсија со минимални 76:77.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни