Поврзете се со нас

Евролига

Партизан го урна Олимпијакос и постави нов рекорд во Евролигата (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:www.facebook.com/bcpartizan

Партизан игра одлично во Еворлигата и тоа го потврди и во пресметката со лидерот Олимпијакос кој беше совладан во Белград со 90-75.

Избраниците на Жељко Обрадовиќ блескаа и се се поблиску до обезбедување на место кое води во плејофот во најквалитетното европско натпреварување. За тоа голема заслуга имаат и навивачите кои постојано му даваат поддршка на својот тим, па така вчера беше и соборен рекордот во однос на посетеност за актуелнава кампања, поточно во арената беа присутни 20.003 гледачи што беше доволно да се дојде на позицијата број еден.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sport Klub (@sport.klub)

Партизан во просек го гледаат околу 16.000 луѓе што е навистина импресивна бројка.

Воедно треба да каже дека великанот од Србија понатаму го држи апсолутниот рекорд по бројот на фанови на еден натпревар во Евролигата-тоа е 2009 година кога 22.567 навивачи го испратија дуелот со Панатинаикос.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни