Поврзете се со нас

Англија

Паратичи се повлече од функцијата во Тотенхем

Објавено

на

Фабио Паратичи постигнал договор со Тотенхем за привремено повлекување од функцијата спортски директор во клубот.

За разлика од неговиот сонародник Антонио Конте, кој ја напушти менаџерската функција по жестоката прес-конференција на која го нападна раководството, Паратичи мора да се повлече поради суспензијата од ФИФА.

Светската фудбалска федерација реши да ја претвори суспензијата на Италијанската федерација во глобална, па Паратичи не може да ја извршува функцијата во редовите на премиерлигашот.

Тотенхем соопшти дека двете страни се договориле за привремена разделба, барем до 19. април за кога се очекува да биде соопштена одлуката дали ќе биде поништена казната за Паратичи, но и за Јувентус, кои испратија жалби за казните.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни