Поврзете се со нас

Свет

Панатинаикос договори поранешен плејмејкер на Лејкерс и Мајами

Објавено

на

foto:twitter.com/AlessandroMagg4

Грчкиот великан Панатинаикос направи големи промени во играчкиот кадар во текот на летото, состави нова екипа која е предводена од турскиот стратег Ергин Атаман.

Меѓутоа по се изгледа се уште нешто недостасува затоа што „детелинките“ носат уште едно име во своите редови, поранешниот плејмејкер на Мајами Хит, Лос Анџелес Лејкерс и Вашингтон Визардс, Кендрик Нан. Нант се поврзуваше и со други европски тимови во измиантиве месеци како Олимпијакос, Партизан…но на крајот тој ќе го носи дресот на Панатинаикос.

Најдобрата негова сезона во НБА беше онаа дебитанската кога имаше учинок од 15,3 поени, 2,7 скока и 3,3 асистенции по натпревар.

Во минатата настапувајќи за Лејкерс и Вашингтон имаше просек од 7,1 поен, 1,6 скока и 1,3 асистенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни