Поврзете се со нас

Светски првенства

Онана имал кавга со селекторот и нема да настапува за Камерун до крајот на СП

Објавено

на

Камерун освои бод против Србија и ги задржа теоретските шанси за пласман во осминафиналето, но до крајот на турнирот ќе биде без првиот голман Андре Онана.

Членот на Интер е еден од најважните играчи на африканската селекција, но денеска не беше во составот поради одлуката на селекторот Ригоберт Сонг.

Првично беше најавено дека се работи за дисциплинска мерка, за подоцна камерунските медуми да откријат дека Онана и Сонг имале кавга, а тема бил стилот на игра на Камерун на овој мундијал.

Онана тврдел дека пристапот на селекторот е погрешен, а кавгата отишла толку далеку што голманот решил да ја напушти камерунската база и веќе нема да настапува на ова светско првенство.

Камерун без Онана и со еден бод освоен досега во последното коло ќе има тешка задача против Бразил.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни