Поврзете се со нас

Македонија

Охрид се засили со талентиран голман од БиХ

Објавено

на

foto:www.facebook.com/hcohrid

Македонскиот прволигаш ГРК Охрид активно го гради тимот за натпреварувачката 2023/2024, а дел од истиот ќе биде талентираниот голман Берин Бркиќ.

Се работи за голман кој во нашата земја доаѓа од Борац Бања Лука, а со Охрид потпиша договор до 2026. година. Бркиќ има 19 години, дел е од сите младински репрезентативни категории за БиХ, но и е на поширокиот список за сениорската репрезентација.

-Се радувам што доаѓам во ваков амбициозен клуб како што е Охрид! Доаѓам во една од најдобрите лиги во светот. Исто така се радувам што доаѓам во земјата каде што ракометот е спорт број еден. Го пратев Охрид претходната сезона и има стварно добар тим и некои од соиграчите ги познавам. Се надевам ќе славиме многу победи, -порача Бркиќ.

Кога се во прашање популарните „гладијатори“, екипата ја напуштија пет играчи и тоа Александар Миленковиќ, Зураби Цинцадзе, Виктор Василевски, Балша Цејовиќ и Хазеин Рустамов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни