Поврзете се со нас

Одбојка

Одбојкарите продолжија со својот традиционален ритуал по новиот историски успех и пласманот на ЕП (Видео)

Објавено

на

blank

Македонската спортска јавност може да биде горда на извонредниот раст кој го бележат нашите одбојкари во изминатите неколку години, кои оваа вечер одново успеаја да ги израдуваат љубителите на спортот во нашата земја со вториот историскит подвиг во краток временски интервал.

Популарните „спартанци“ денеска остварија голем резултат во „Борис Трајковски“ и ја надиграат фаворизираната Турција, на која истовремено и се реваншираа за поразот од пред неколку дена на првиот од двата предвидени квалификациски турнир во Скопје.

Македонија победи со 3:1 и на тој начин математички го обезбеди пласманот на Европското првенство како одлично пласирана втора селекција од квалификациските турнири, што ќе претставува втор континентален собир за нашите најдобри одбојкари кои веќе не претставуваа на европската сцена пред две години.

Капитенот Никола Ѓоргиев и Александар Љафтов беа убедливо најдобри во денешната победа со по 24 и 23 реализриани поени, но посебно радува фактот што нашите одбојкари навистина работат и живеат како едно, па по големиот успех, ја продолжија својата традиција и заиграа оро во стиховите на „Бисер балкански“ како најава за тоа што следни претстојното лето на Европското првенство.

blank

Видеото може да го погледнете на следниот ЛИНК

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни