Објавени првите информации за повредата на Дончиќ: Словенецот ја пропушта пресметката со Бакси

doncic

Еден од најдобрите кошаркари во НБА Лигата за оваа сезона, Лука Дончиќ на вчерашниот натпревар против Мајами доживеа незгодна повреда.

Словенецот незгодно доскокна и го повреди зглобот, а многумина стравуваа дека станува збор за посериозна повреда.

Сепак, како што пренесува „ЕСПН“, рентгентските снимки покажале дека не се работи за сериозна повреда и дека во прашање е умерена повреда на десниот зглоб.

Дончиќ ќе го пропушти натпреварот со Милвоки Бакс којна програмата е на 17 декември, но се очекува наскоро да се врати на терените.

Facebook Коментари