Поврзете се со нас

Боречки спортови

Нурмагомедов импресиониран од Гејтџи, но најави жестока битка: Секогаш има гладни лавови (Фото)

Објавено

на

Хабиб Нурмагомедов важи за апсолутен владетел во УФЦ окатогонот по незаборавната битка која ја доби со Конор Мекгрегор, но сега Русинот кој потекнува од Дагестан ќе мора да го брани своето „кралство“ од апсолутната сензација од изминатава вечер.

Тони Фергусон требаше да биде жестокиот предизвикувач на Нурмагомедов во битката која се откажа поради коронавирусот, па поради забраната за патувања, УФЦ организираше борба меѓу Американецот и Џастин Гејтџи.

Помладиот Американец брутално ги изобличи Фергусон и само уште еднаш докажа дека во октагонот треба да се оправда улогата на фаворит, а по битката експресно го предизвика Хабиб Нурмагомедов кој исто така беше воодушевен од неговото издание.

– Џастин Гејтџи, беше навистина импресивен. Честитки, многу паметна борба, – порача Хабиб кој подоцна посочи дека ќе го прифати предизвикот и дека ќе се бори со него.

– Во овој спорт, а особено во оваа категорија секогаш ќе има гладни лавови кои ќе ти дишат во врат. Ако се опуштиш, тогаш си готов. Некои заминуваат, а други доаѓаат, тоа не е изненадување. Но, јас нема да паднам додека не добијам удар. Ќе има борба, – нагласи Нурмагомедов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни