Поврзете се со нас

Свет

Ново изненадување на АФКОН: Алжир ги спакува куферите и се враќа дома по убедливиот пораз од Брегот на Слонова коска

Објавено

на

Репрезентацијата на Брегот на Слоновата коска демонстрираше сила и со убедливи 3:1 славеше против селекцијата на Алжир.

Фудбалерите на Брегот на Слоновата коска одиграа како „по ноти“ и буквално го растурија Алжир, кој пак неочекувано се простува од натпреварувањето уште во групната фаза.

Кеси, Сангаре и Пепе донесоа недостижна предност за „слоновите“ од 3:0, а поразот го ублажи Бендепка со гол во 73. минута.

До крајот на натпреварот Алжир не успеа да ја анулира негативата, па сега репрезентативците на оваа земја ќе може да се вратат во своите клубви затоа што немада продолжат со натпреварувањето на африканското првенство.

Брегот на Слоновата коска пак, во елиминационата рунда ќе одигра натпревар против Египет кој исто така нешто потешко се пласираше во следната рунда.

Екваторијална Гвинеја со 1:0 славеше против Гвинеја и го зазеде второто место во групата Е со што исто така обезбеди пласман во следната фаза.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни