Ново име на „Олимпико“: Бразилски стопер потпиша за Рома

Roger Ibañez

Италијанскиот прволигаш Рома од денеска е посилен за услугите на младиот бразилски стопер Роџер Ибањез.

Тој во редовите на „волчицата“ доаѓа од Аталанта на 18 месечна позајмица со задолжителна опција потоа неговиот договор да биде откупен за 8 милиони евра плус уште 2 за бонуси. Ибањез има 21 година и скори и да нема настап за Аталанта, играч кој клубот од Бергамо го донесе во 2019 од Флуминенсе за 4 милиони евра.

Воедно Аталанта ќе има право на 10 проценти во случај Роџер да биде продаден од Рома пред 30 јуни 2024 година, а ако тоа не се случи тие ќе добијат 1 милион евра.

Бразилецот во Рома ќе го носи дресот со бројот 41.

Facebook Коментари