Поврзете се со нас

Европски првенства

Новите ветришта треба да дувнат во Алборг, без Лазаров, Миркуловски и Стоилов против Данска (Фото)

Објавено

на

blank

Кире Лазаров го презеде најризичниот чекор на кој не се осудија неговите претходници и реши сам да се елиминира од ростерот  за денешниот натпревар против Данска.

Ваквата вест доаѓа како изненадување и за македонската јавност која очекуваше во најсилен ссотав да и се спротивставиме на Данска и на гостувањето во Алборг.

Веќе од претходно беше познато дека Столе Стоилов нема да настапи на овој натпревар, а минутажа нема да има и за големиот борец, Филип Миркуловски кој исто така доби поштеда.

На нивно место, Лазаров ги повика Мартин Серафимов, Михаил Аларов и Емилијан Ѓорговски кои ќе добијат шанса за докажување пред новиот селектор.

Фантастичниот резултат од Скопје (33:29) му даде шанса на Лазаров да испроба некои нови варијанти со актуелниот светски првак, па во Алборг ќе видиме некоја нова Македонија, за прв пат без најдобриот играч последнава деценија.

blank

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни