Поврзете се со нас

Балкан

Нови тажни вести од регионот: Во Хрватска почина легендата на тамошниот фудбал, Златко Крањчар

Објавено

на

blank

Поранешниот легендарен хрватски напаѓач, а потоа и прославен стратег, Златко Цицо Крањчар починал во Загреб по кратко и тешко боледување.

Некогашниот селектор на „коцкестите“ и татко на фудбалерот Нико Крањчар, починал по кратко и тешко боледување во 64-тата година о дживотот.

Крањчар поради проблеми со црниот дроб бил примен во болница на 19 февруари, а животот го загубил во раните утрински часови, на 1. март.

Цицо Крањчар во регионот ќе остане запаметен како одличен центарфор на Динамо Загреб, клуб во кој настапуваше десет години од 1973 до 1983 година пред да замине на фудбалска печалба во Австрија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни