Поврзете се со нас

Германија

Нов удар за Баерн: Главниот фаворит за наследник на Тухел си обезбеди друга работа

Објавено

на

foto:twitter.com/FCBayern

Баерн Минхен веќе подолг период се обидува да обезбеди соодветна замена за Томас Тухел, кој ќе ја напушти тренерската функција по крајот на сезоната, а денеска доживеа нов удар во рамките на тие преговори.

По „корпата“ од Чаби Алонсо, од игра отпаѓа и Јулијан Нагелсман, за кого германските медиуми тврдеа дека е најблиску до позицијата, односно до враќање во клубот од кој беше отпуштен.

Нагелсман сега прифатил продолжување на договорот со Германската фудбалска федерација и ќе биде селектор барем до Светското првенство во 2026 година, потврди федерацијата.

Актуелниот германски селектор имаше договор да ја води репрезентацијата до претстојното ЕП и се шпекулираше дека потоа ќе го преземе Баерн, но сега федерацијата решила да го задржи младиот стручњак и да му даде посериозна шанса на одговорната клупа.

Нагелсман го водеше Баерн од летото во 2021 година до среде сезона 2022/23, кога беше заменет со Тухел.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни