Поврзете се со нас

Формула 1

Норис за можноста да премине во Ферари: Знам дека имам многу навивачи во Италија

Објавено

на

Еден од најталентираните Формула 1 возачи, Ландо Норис ги коментираше најавите во јавноста дека би можел да ги следи стапките на неговиот поранешен колега Карлос Сајнц и да седне во болидот на Ферари.

Младиот 21 годишен пилот на Мекларен кој веќе неколку години е дел од Формула 1 спортот веќе се етаблираше како еден од најдобрите возачи во моментов.

Во интервју за „Газета дело Спорт“, Норис посочи дека во моментов не планира да ја менува средината затоа што се чувствува среќно во Мерцедес.

– Искрено, во овој момент сум среќен во Мекларен. Неодамна го продолжив договорот и сакам со овој тим да ја освојам титулата во конкуренција на возачи и конструктори, -изјави надежно 21 годишниот Норис.

Британецот потоа не отфрли можност еден ден да вози за Ферари потенцирајќи дека има доста фанови од Италија.

– Никој не знае што ќе биде за десет години. Знам дека имам многу навивачи во Италја и дека тука постојано сум бил убаво дочекуван, -заврши Норис во интервјуто за италијанскиот медиум.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни