Поврзете се со нас

Германија

Нкунку и Собослаи погодија, Лајпциг го грабна трофејот во Купот на Германија (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/RBLeipzig_EN

РБ Лајпциг е старо-нов освојувач на Купот на Германија, натпреварување во кое „биковите“ постојано играат во завршната фаза во последниве години.

Избраниците на Марко Розе славеше со 2-0 над Ајнтрахт Франкфурт и со тоа го задржаа трофејот во своите витрини. Ова за Лајпциг беше четврто финале во петте последни сезони во Купот, а втор освоен трофеј.

Средбата во Берлин беше одлучена во второто полувреме, во 71 минута Нкунку го постигна водечкиот гол, а во 85 Собослаи стави точка на победата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни