Поврзете се со нас

Англија

Њукасл носи двајца незадоволни фудбалери од Манчестер Јунајтед

Објавено

на

Од таоброт на Њукасл планираат во летниот преоден рок да го засилат својот тим со двајца незадоволни фудбалери на Манчестер Јунајтед.

Веќе извесен период се шпекулира дека Џеси Лингард ќе биде меѓу топ метите на тимот од „Сент Џејмс Парк“ кој игра одлчно под водство на Еди Хау во вториот дел од сезоната.

Лингард ќе си оди од „Олд Трафорд“ како слободен агент и без проблем ќе може да реализира трансфер уште во првите денови од преодниот рок.

Освен Лингард, Њукасл сака да го ангажира и голманот Дин Хендерсон кој исто така не е задоволен со својот статус на „тетарот на соништата“.

Голманот падна во втор план по одличната сезона на Давид Де Хеа кој дефинитивно покрај Кристијано Роналдо беше единствената светла точка во тимот на „ѓаволите“.

Се уште не е познато дали Хендерсон би се преселил во Њукасл на перманентна основа или само како позајмен фудбалер, со оглед на фактот што Јунајтед поради годините на Де Хеа ќе мора да размислува и за ново долгорочно решение за голманската позиција во иднина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни