Поврзете се со нас

Свет

Нигерија без грешка, Египет со тесна победа за пласман во осминафиналето

Објавено

на

Во текот на денешниот ден беа одиграни натпреварите од третото, последно коло од групата Д во африканскиот Куп на нациите.

Победа на натпреварите остварија фаворизираните селекции на Нигерија која со 2:0 славеше против Гвинеа Бисао, како и Египет кој со 1:0 ја победи селекцијата на Судан.

Нигерија до победата стигна со погодоците на Умар Садик и Вилијам Трост Еконг заокружувајќи перфектен настап во групната фаза со три победи од исто толку натпревари.

Египет, пак, одигра уште еден не толку доминантен натпревар и славеше минимално против Судан со голот на Абделмонем.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни