Поврзете се со нас

Франција

Ница ќе промовира нов тренер, иако Галтие се уште не е потврден од ПСЖ

Објавено

на

Францускиот прволигаш Ница деновиве ќе го објави името на новиот тренер на сениорскиот тим и тоа ќе биде Лусијан Фавр.

Стручњакот кој последно ја водеше Борусија Дортмунд, во Ница ќе го замени Кристијан Галтие, иако тој се уште не е потврден како наследник на Маурисио Покетино.

ПСЖ го избра Галтие пред останатите претенденти за наследници на Покетино, но досега не успеа да ја договори разделбата со Аргентинецот за да може да го промовира новиот тренер.

Фавр беше отпуштен од Борусија во декември 2020 година, а ја водеше Ница меѓу 2016 и 2018 година.

Ница веќе ги започнала подготовките за новата сезона и тоа без Галтие, па по најавената прес-конференција, се очекува потезите да ги влече новиот тренер Фавр.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни