НХЛ играч заработи хорор повреда, но се врати да го доигра натпреварот (Фото+Видео)

nhl-duel

НХЛ натпреварите често носат неверојатна пожртвуваност на актерите на ледот и нивна уникатна издржливост и во ситуација кога заработените удари наложуваат да заминат во болница, наместо да се борат за својот тим.

Ваквото специфично спортско јунаштво покажа 19-годишниот Зак Веренски, дебитантот во редовите на Колумбус кој на плеј-оф дуелот со Питсбург бил погоден со пакот во глава, но по интервенцијата, набргу се вратил во својот тим.

По натпреварот, Веренски објави фотографија со заработените повреди, нешто што покажува дека е речиси неверојатно за одлуката која ја донел по лекарската интервенција.

Денеска, Колумбус потврди дека повредата е толку сериозна што сезоната е веќе завршена за 19-годишниот дефанзивец.

Facebook Коментари