Поврзете се со нас

Свет

Незгоден пораз за Димитриевски и Димитриоски во АСОБАЛ лигата

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/atlvalladolid

Валјадолид на македонските интернационалци Дарко Димитриевски и Димитар Димитриоски доживеа незгоден пораз од Гвадалахара од 31-30 во битката за опстанок во АСОБАЛ лигата.

Избраниците на Давид Писонеро важеа за фаворити на овој меч затоа што играат против тим кој послабо пласиран на табелата, односно ваквите мечеви мора да се добиваат кога се работи за преживување во најсилниот шпански шампионат.

Меѓутоа се случи спротивното, гостите се изборија за победа со која дојдоа до 14 сезонски бод, односно си ги зголемија шансите да останат во елитната конкуренција.

Димитриевски даде пет гола од седум обиди, Димитриоски пак беше автор на еден погодок. Мендез со осум гола беше прв стрелец кај поразените, додека Силва со девет ги предводеше победниците.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни