Поврзете се со нас

Англија

Невил го посочи моментот поради кој Арсенал испадна од трката за топ 4: Не требаше да го одложуваат натпреварот

Објавено

на

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Гери Невил верува дека Арсенал сам си е виновен што во последните моменти испадна од трката за пласман во Лигата на шампионите и сега само теорија може да ги однесе во најелитното европско натпреварување.

Невил смета дека од Арсенал си „пукале во нога“ кога побарале натпреварот со Тотенхем кој првично беше закажан за средината на јануари, период во кој клубот влегуваше во одлична серија.

Арсенал пред една недела го одигра заостанатиот натпревар со Тотенхем и на истиот загуби со 3:0, а веднаш потоа претрпе пораз и од Њукасл кој дефинитивно им ги затвори вратите од Лигата на шампионите.

– Одложувањето на тој натпревар многу го чинеше Арсенал. Воопшто не се опоравија од поразот од четвртокот и притисокот им донесе пораз и против Њукасл.

– Ако го претрпеа овој пораз порано во сезоната, подобро ќе се носеа со тоа, -напиша Невил на социјалните мрежи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни