Поврзете се со нас

Англија

Невил: Глејзерови имаат последна шанса да го подобрат впечатокот кај фановите на Јунајтед

Објавено

на

Фамилијата Глејзер веќе потврди дека е расположена да разгледува понуди за продажба на Манчестер Јунајтед, сценарио кое барем на почетокот ги израдува фановите на клубот.

Тие одамна протестираа поради начинот на кој американските бизнисмени менаџираат со Јунајтед, но истовремено и продажбата значи дека треба да се биде претпазлив во однос на следниот сопственик.

Тоа го потенцира и Гери Невил, кој како поранешен играч и голем фан, побара Глејзерови да ги вклучат фановите во процесот на продажба.

– Ова е многу важен момент.

– Глејзерови никогаш нема да можат да заминат со симпатии од фановите, но барем можат да го подобрат впечатокот ако постапат исправно.

– Очекувам наредниве месеци да имаат комуникација со фановите во однос на тоа на кого ќе му го препуштат клубот, – порачува Невил.

Актуелните сопственици го купија Манчестер Јунајтед во 2005 година за 790 милиони фунти. „Црвените ѓаволи“ немаат освоено титула од 2013 година, а последниот трофеј беше тој во Лига Европа во 2017 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни