Поврзете се со нас

Шпанија

Немоќниот Рамос направи резиме на сезоната по елиминацијата на Реал Мадрид (Фото)

Објавено

на

blank

Поради црвениот картон заработен на првиот меч во Мадрид, Серхио Рамос не можеше да им помогне на своите соиграчи на вчерашното гостување на Манчестер, а неговото отсуство беше и тоа како евидентно на теренот, бидејќи гостите од Шпанија изгледаа крајно дезоириентирано во одбрана.

Рафаел Варан направи две кардинални грешки и му подари два гола на Сити кои се покажаа како пресудни за втор пораз од англискиот вицешампион, а во немоќ да направи нешто на теренот, Рамос со охрабрувачки пораки се обидуваше да ги мотивира своите соиграчи, но и на крајот да се помири со поразот.

Денеска, капитенот на Реал Мадрид направи резиме за сезоната која и официјално заврши за „кралевите“.

– Заврши една нетипична и чудна сезона, сезона која беше тешка за сите. Чувствуваме горчив вкус, бидејќи ние сме Реал Мадрид и должни сме да освоиме се. Сепак, треба да се вреднува титулата во Ла Лига, како и онаа во Супекупот, но сепак ја завршуваме сезоната тажни поради елиминацијата во Лигата на шампионите.

– Сакавме повеќе. Сега останува да одмориме и да се вратиме посилни наредната сезона. Овој грб и оваа историја секогаш заслужуваат максимум од секој нас. Во победата и во поразот. ХАЛА Мадрид. Ви благодарам за вашата поддршка, дури и вака од дистанца, – гласи пораката која им ја испрати Рамос на фановите.

View this post on Instagram

Acaba una temporada atípica y extraña, muy dura para todos. El sabor es agridulce porque somos el @realmadrid y estamos obligados a ganarlo todo. Hay que dar mérito a la Liga, y más a una tan excepcional, y a la Supercopa, pero nos vamos tristes por la eliminación de la Champions. Queríamos más. Toca descansar para volver a por todas la próxima temporada. Este escudo y esta historia merecen siempre lo máximo. En la victoria, en la derrota, siempre: HALA MADRID. Gracias por vuestro apoyo incondicional, incluso en la distancia. An extremely strange season is over and the taste is bittersweet. This year has been very hard on everyone. But we are Real Madrid and we were set to win everything. Credit must be given to winning the Liga under such exceptional circumstances and the Spanish Supercup. However, being eleminated from the Champions League leaves us with a bitter aftertaste: we wanted more. Now it is time to rest to come back and fight for the next season. This badge and this history always deserve it all. In victory, in defeat, always: HALA MADRID. Thank you for your unconditional support, even in the distance. #HalaMadrid 📸 Getty

A post shared by Sergio Ramos (@sergioramos) on

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни