Поврзете се со нас

ВТА

Немила сцена на Ролан Гарос: Сабаленка остана да виси со рака на мрежата, противничката обвини за „провокација“ (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/rolandgarros

Денес на програмата се по два четвртфинални дуели во машка и женска конкуренција на Ролан Гарос, а според плано, порано завршија пресметките меѓу дамите.

Каролина Мучова и Арина Сабаленка се пласираа меѓу четирите најдобри на Френч Опен, но Белорусинката не можеше комплетно да го слави триумфот, пред се поради потегот на противничката.

Сабаленка како втора фаворитка на турнирот славеше со 6:4 и 6:4, но Украинката Елина Свитолина го заобиколи стандардниот протокол за поздравување на мрежа по крајот на мечот.

Причина за тоа е политичката позиција на Белорусија за руската инвазија во Украина, па така политиката одново направи немила сцена на спортски настан.

Украинката доби свирежи од публиката за својот потег, но Свитолина вели дека Белорусинката намерно го направила тоа за ситуацијата да изгледа уште повпечатливо.

– Не знам зошто воопшто чекаше поздрав, кога јас веќе најавив дека нема да им давам раце. Нејзиниот потег е како провокација. Свирежите од публиката не ме изннадија, јас ова го правам на инстинктивен начин , – изјави Свитолина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни