Поврзете се со нас

Светски првенства

Нема играчи од НБА и Евролигата: Познат е поширокиот список на Шпанија за дуелот со Македонија

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација ќе се соочи со Шпанија во еден од двата закажани мечеви од квалификациите за Светското првенство во 2023 година.

Нашиот селектор Драган Бајиќ веќе пред одредено време го објави поширокиот список, а сега тоа го направи и предводникот на „црвената фурија“, Серџо Скариоло. На списокот се 24 играчи од кои Скариоло ќе има можност да ги избере најдобрите за пресметката со Македонија и потоа со Грузија.

Сосема очекувано нема кошаркари од НБА и од Евролигата, најбројни се оние кои доаѓаат од Уникаха (5), додека четири има од тимот на Ненад Димитијевиќ, учесникот во Еврокупот Валенсија.

Просечната висина на тимот кој го одбра Скариоло е 198 сантиметри, а „староста“ изнесува 26. години.

Поширок список:

Франсис Алонсо   бек     189     1996  Уникаха

Виктор Артеага    центар    210      1992   Естудијантес

Џонатан Бареиро крило 203     1997  Сарагоса

Феран Басас           бек     181     1992  Хувентуд

Дарио Бризуела    бек-шутер   185     1994  Уникаха

Жосеп Бускет Коста         бек-шутер   197     без клуб

Кино Колом            бек     188     1988  АЕК

Алберто Диаз         бек     185     1994  Уникаха

Дани Диез   силно крило           203     1993  Тенерифе

Илмане Диоп         центар          211     1995  Гран Канарија

Хаиме Фернандез бек     184     1993  Уникаха

Марк Гарсија         крило 198     1996  Сан Пабло Бургос

Фран Гуера центар          214     1992  Тенерифе

Рубен Гереро         центар          208     1995  Уникаха

Жулем Хоу  бек-шутер   195     1997  Манреса

Хаби Лопез-Арестеги      крило 201     1997  Валенсија

Жоел Пара  силно крило           200     2000  БВВ Тим 3

Ориол Паули          крило 201     1994  Гран Канарија

Дани Перез бек     186     1990  Манреса

Хаиме Прадиља    центар          205     2001  Валенсија

Жозеп Пуерто        бек     198     1999  Валенсија

Себастијан Саиз    центар          202     1994  Чиба Џетс (Јапонија)

Мигел Салво          ниско крило           205     1994  Сан Пабло Бургос

Хун Састре   крило 201     1991  Валенсија

Јанкуба Сима         центар          211     1996  Манреса

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни