Поврзете се со нас

НБА

НБА легенда: Леброн е покомплетен кошаркар од Џордан

Објавено

на

Споредбите меѓу Леброн Џејмс и Мајкл Џордан станаа „вечна“ тема која не се исцрпува, а за неа зборувал и Гери Пејтон, некогашната голема ѕвезда на НБА лигата и Сиетл.

Пејтон смета дека актуелната НБА ѕвезда е многу покомплетен играч од тоа што бил Џордан на времето, имајќи предвид дека тој самиот играше во периодот кога Ем-Џеј беше број еден во лигата.

– Џејмс е многу подобар „олраунд“ играч од Џордан, многу подобар.

– Леброн прави многу работи. Додава подобро од Џордан, дрибла малку подобро од него, не шутира подобро, но затоа подобро скока, – истакнал Пејтон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни