Поврзете се со нас

НБА

НБА ќе ги разделува екипите на теренот со обезбедување

Објавено

на

blank

Раководството на НБА лигата денеска ги информирало сите екипи дека тимовите за обезбедување ќе бидат поригорозни при разделувањето на кошаркарите на двете екипи во моментите пред средбите, на полувреме и по нивното завршување.

Клубовите веќе имаа препораки според кои кошаркарите треба да избегнуваат непотребен контакт за да се заштитат од ширење на коронавирусот, но ковид-19 постојано и прави проблеми на лигата, која веќе одложи 16 натпревари според својот протокол.

Играчите наспроти препораките, се поздравуваа и разговараа со своите противници во паузите, па затоа тимот обезбедување во секоја сала ќе стои на средината на теренот, за да спречи комуникација која не е направена на одредена дистанца.

Првите луѓе на лигата се убедени дека непотребната комуникација пред се по завршувањето на средбите има негативен ефект и мора да биде спречена.

Последниот одложен натпревар е тој меѓу Мемфис и Портланд, откако се истражува контакт со заразен на вирусот во редовите на Мемфис.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни