Поврзете се со нас

Англија

Навивач на Волвс прогласен за виновен поради расистички навреди на сметка на Рио Фердинанд

Објавено

на

Foto:instagram.com/rioferdy5

Џејми Арнолд наскоро ќе ја дознае казната одредена од судот поради расистичките навреди упатени на сметка на Рио Фердинанд и тоа за време на натпреварот меѓу Вулверхемптон и Манчестер Јунајтед во мај 2021 година.

Поранешниот англиски репрезентативец бил на стадионот како стручен коментатор, 33-годишниот Арнолд бил уловен од камерите и виден од повеќе сведоци додека го реализирал својот расистички испад, за што денеска е прогласен за виновен.

Судскиот процес инволвирал сведоци бидејќи навивачот на Волвс го негирал делото, а Рио Фердинанд исто така активно учествувал во рочиштата по кои е потврдена вината на Арнолд.

Дека обвинетиот не може да се пофали со начинот на кој се однесувал на стадионите, покажува и фактот што веќе има заработено забрана за пристап во период од три години поради хомофобични испади и други навредливи испади.

Судот ќе ја одреди казната на 8. декември.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rio Ferdinand OBE (@rioferdy5)

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни