Поврзете се со нас

Германија

Најтажната разделба во Бундеслигата донесе историја во германскиот фудбал (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/fcunion_en

Унион Берлин беше откровение во Бундеслигата и најголемо изненадување минатата натпреварувачка сезона, но клубот од германската престолнина денеска презема чекор кој никој не го посакуваше.

После катастрофалната серија на тимот и билансот од 13 порази на последните 14 натпревари, раководството на клубот реши да го промени својот легендарен тренер, кој истовремено е најуспешен во клупската историја.

Унион денеска информираше деак со тешко срце е прекината соработката со Урс Фишер и неговиот соработник Маркус Хофман, а тоа автоматски носи и историски податок во германската елита.

За привремени заменици се назначени Марко Гроте и Марие – Луис Ета, па така го добиваме и првиот женски помошник на еден тим во историјата на германскиот фудбал.

Ета веќе беше една од асистентките од стартот на годината во Унион, но сега ќе биде прва помошничка и со тоа влегува во фудбалската историја во својата родна земја.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни