Најскапите тимови на светот: Сити е на врвот, доминација на Премиер лигата (Фото)

gundogan-city

Фудбалската опсерваторија (CIES) направи анализа и истражување во петте најдобри лиги во Европа која ги покажа најскапите тимови на стариот континет, а со тоа може слободно да се каже и на светот.

На врвот, во првата десетка сосема очекувано доминираат екипата од Премиер лигата кои имаат потрошено најмногу за сегашните состави.  Вкупно шест клуба од Топ 10 се од Англија со тоа што на првото место е убедливо Манчестер Сити кој има вложено 878 милиони евра.

Зад „граѓаните“ е Пари Сен Жермен со 805 милиони евра, по што следат Јунајтед, Барселона, Челси, Реал Мадрид, Ливерпул, Јувентус, Арсенал и Евертон.

top10

Facebook Коментари