Поврзете се со нас

Свет

Најголемите голгетери меѓу голманите-Топ 10 листа: Сени, Чилаверт…

Објавено

на

Голманите имаат задача да го чуваат нивниот гол, но низ историјата имало и има навистина посебни чувари на мрежите кои освен својата главна задача знаат, знаеле да го затресат и голот на противникот и тоа од слободни удари, пенали, игра…

Меѓутоа кои се оние кои се најглеми мајстори, кои имаат дадено повеќе голови од играчи-ова се десетте најголеми голгетери меѓу голманите.

Листата е ваква:

10.Фернандо Патерсон 1993/2012 – 26 голови

9.Драган Пантелиќ 1971/1985 – 26 голови

8.Мисаел Алфаро 1988/2010 – 31 голови

7.Ханс-Јорг Бут 1994/2012 – 32 голови

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни