Најдобрите дефанзивци : Бековите кои сезонава имаат најмногу создадени шанси во Премиер лигата

voker

Денешниот фудбал е многу поразличен од минатото особено за дефанзивците, во прв план бековите кои освен што треба добро да се бранат имаат задача и обврска квалитетно да се снаоѓаат во офанзивните задачи и да помагаат во организација, создавање на шанси на својата екипа.

Токму во поглед на последниот елемемент во создавањето, креирање на прилики, дружината на „токспорт“ направи листа од десетте најдобри бекови во Премиер лигата кои сезонава направиле најмногу можности за соиграчите.

1. Натаниел Клајн (Ливерпул)-30 шанси
2. Кајл Вокер (Тотенхем)-28
3. Патрик Ван Анхолт (Сандерленд)-27
4. Кристијан Фукс (Лестер)-22
5. Дени Роуз (Тотенхем)-21
6. Чарли Даниелс (Бурнмаут), Метју Лотон (Барнли)-19
8. Лејтон Бејнс (Евертон), Антонио Валенсија (Манчестер Јунајтед), Хосе Холебас (Вотфорд)-18

Facebook Коментари