Поврзете се со нас

Репрезентација

Најдобрата македонска седумка во изминативе две децении: Лазаров, Стоилов, Миркуловски…(ФОТО)

Објавено

на

blank

Данскиот ракометар Расмус Бојсен направи уште еден избор поточно овојпат во неговиот фокус беше македонската ракометна репрезентација.

Бојсен го состави идеалниот дрим-тим, најдобрата седумка, плус дефанзивец и тренер од 2000 до денеска, па така во неговиот избор влегоа многу добро познати имиња, веќе и македонски ракометни легенди. Во изборот беа земени влијанието, настапите, годините и достигнувањата во националниот тим, па така Бојсен се одлучи да му даде предност на Стевче Алушовски пред Дејан Манасков, го нема ниту Пепи Манасков, но и многу други имиња.

Сепак не е лесно да се направи вакво избор, перфектна седумка која ја предводи Звонко Шундовски, додека Ацо Јоноски е најдобар дефанзивец.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни