Најдобар крај на квалификацискиот циклус: Вајналдум и Де Јонг ја изрежираа прославата на годината (Видео)

frenki-wajnaldum

Џини Вајналдум беше посебно голгетерски расположен на вчерашниот натпревар меѓу Холандија и Естонија, на кој ѕвездата на Ливерпул искористи и еден момент за да испрати моќна порака со прославата на годината која ја изрежира во друштво на Френки Де Јонг.

Моментот пристигна веднаш по првиот гол кој го постигна а со кој Холандија го отвори резултатот, кога фановите на „Амстердам арена“ беа сведоци на најоригиналната прослава кога е во прашање борбата против расизмот. Вајналдум и Де Јонг јасно покажаа дека расната разлика не смее да постои во фудбалот, нешто што со години се провлекува како огромен проблем во светскиот и европскиот фудбал.

Facebook Коментари