Поврзете се со нас

Шпанија

Најавите се обвистинија: Шпанија експресно го назначи наследникот на Луис Енрике (Фото)

Објавено

на

Foto:instagram.com/sefutbol

Шпанската фудбалска Федерација реши брзо да реагира по крајот на Светското првенство во Катар, па иако ја одложи конечната одлука за Луис Енрике се до враќањето на експедицијата во родната земја, ова попладне пристигнаа две важни вести во краток временски интервал.

Првиот човек Луис Рубиалес му врачи отказ на Луис Енрике и покрај желбата на Лучо да остане во репрезентацијата, но како што веќе беше најавено, веќе е реализирана и втората важна одлука.

Шпанците експресно го објавија името кое ќе го замени Лучо на селекторската функција, а тоа е човекот кој досега работеше во У21 тимот на „црвената фурија“.

Луис де ла Фуенте е конечниот избор на шпанската фудбалска Федерација, но воедно и наједноставниот со оглед на тоа што досегашниот селектор на репрезентацијата до 21 година има работено во сите младински категории.

Новиот селектор своето деби ќе го има во месец март наредната година, кога ќе започна квалификациите за Европското првенство во 2024-та година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни