Поврзете се со нас

Боречки спортови

Најава за враќање на Хабиб во октагоните: Ако Чарлс го победи Махачев, тој ќе се врати

Објавено

на

Легендарниот дагестански УФЦ борец, Хабиб Нурмагомедов веќе две години ужива во „пензионерските“ денови откако се реши да се повлече од овој опасен боречки спорт.

Хабиб беше најдобриот УФЦ фајтер во категорија до 70 килограми, а по неговото повлекување местото му го зазеде Бразилецот, Чарлс Оливеира.

Оливеира на есен ќе се бори со добриот пријател на Хабиб, Ислам Махачев кој го предизвика борецот кој има 11 победи со ред во октагоните.

Некогашниот тренер на Американската кик-бокс академија, Леандро Виеира смета дека во случај Чарлс да го победи Дагестанецот, Махачев, Хабиб би можел да се врати во октагоните за да го освети неговиот пораз.

– Убеден сум дека Хабиб нема да има избор, туку да се врати во октагонот ако Оливеира го победи неговиот пријател. Ќе мора да го освети тој пораз,- изјави Леандро Виеира.

Сепак, според оние кои го следат ММА спортот, мали се шансите Хабиб да се врати во октагоните без оглед на исходот од споменатата борба.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни