Поврзете се со нас

Европски првенства

Надежите добија пеколна група за квалификациите за ЕП 2023 (ФОТО)

Објавено

на

blank

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година доби пеколна група за квалификациите за пласман на Европското првенство во 2023 година кое ќе се одржи во Грузија и Романија.

Нашиот национален тим беше во четвртиот шешир заедно со Шкотска, Босна и Херцеговина, Велс, Северна Ирска, Финска, Унгарија, Белорусија и Албанија, поточно со ривали со кои не можеше да се падне при денешната ждрепка.

Меѓутоа затоа се друго беше отворено, па избраниците на Боби Милевски се паднаа во групата Х со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија.

Победниците од сите девет групи, плус најдобрата втора селекција ќе одат директно на ЕП, додека останатите осум второпласирани низ баражи ќе се борат за четирите преостанати места.

blank

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни