Поврзете се со нас

АТП

Надал во три сета до пласман во третото коло на Аустралијан Опен

Објавено

на

Рафаел Надал рутински обезбеди место во третото коло на Аустралијан Опен, победувајќи го Јаник Ханфман со 3:0 во сетови.

Шпанецот немал тешка работа против квалификантот од Германија, добивајќи ги сетовите со 6:2, 6:3 и 6:4, со што останува активен во обидот да стигне до рекордна 21 грен-слем титула.

Фаворитот стигнал до 16 брејк топки од кои искористил 4, а имал и 30 винери на мечот со Ханфман.

Надал е единствениот поранешен освојувач на турнирот во Мелбурн во конкуренција за трофејот, а во наредната рунда ќе се сретне со подобриот од мечот меѓу Хачанов и Бонци.

Пласман во следната рунда веќе остварија и Беретини, Кецмановиќ, Карењо Буста, Алкарас и Шаповалов кој мораше да игра пет сета против Кореецот Квон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни