Поврзете се со нас

АТП

Надал: Тешко е ривалството со Ѓоковиќ, сега повеќе не се работи…

Објавено

на

Foto: www.rolandgarros.com

Новак Ѓоковиќ имаше перфектен старт оваа календарска година во која успеа да го освои својот омилен грен слем Австралија Опен и тоа по десетти пат во неговата кариера.

Ова воедно за Србинот беше 22 трофеј на најголемите турнири со што сега се израмни со Рафаел Надал на врвот на оваа листа што дефинитивно ја прави оваа битка, ривалство уште поголемо. Следниот грен слем е во Париз, а Тони Надал се надева дека неговот внук ќе може да одговоти престави во најдобри светло.

-Не сум разговарал со него за можно повлекување. Тоа е моја претпоставка, но во моментов немам намера да се пензионира. Србинот е навистина тешко да се победи затоа што Ноле е посвеж. Се надевам дека Рафа ќе има можност на Ролан Гарос, на неговиот турнир. Ќе видиме што ќе се случи по Париз.

-На крајот на краиштата, тешко е ривалството против голем шампион како Ѓоковиќ. Сега повеќе не се работи да го освои овој или оној турнир, туку за продолжување на борбата. Останува да продолжи да го прави она што го сака, што е навикнат од мали нозе. Треба да ја искористи секоја можност да го освои трофејот. Знаејќи дека неговата кариера е веќе извонредна, тој е подготвен за овој последен напор, -порача шпанскиот тренер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни