Поврзете се со нас

АТП

Надал напорно работи, Ферер откри на кој турнир ќе се врати

Објавено

на

foto: https://twitter.com/TennisChannel

Рафаел Надал веќе подолго време не е активен и поради тоа испадна од Топ 10 на АТП листата.

Меѓутоа повредата си го направи своето и Шпанецот напорно работи за да се врати на терените и тоа наредниот месец. Имено директорот на турнирот во Барселона, Давид Ферер разговарал со агентот на тенисерот и притоа откри кој му е планот на големиот грен слем шампион.

-Надал тренира пет пати неделно. Идејата е да започне во Монте Карло (9 април). Лично, сакам тој да има успешна сезона на земја, истакна Ферер.

По Монте Карло, бикот од Мајорка ќе настапи и во Барселона каде ќе биде и Данил Медведев.

-Не беше лесно, но имаме листа на учесници која е скоро подготвена. Потребни се многу напори, но добро разговарав со Данил, -рече Давид.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни