Поврзете се со нас

АТП

Надал: Најдов решение за моето стапало

Објавено

на

Рафаел Надал немаше идеален крај на оваа сезона, но без разлика на се 2022 година е позитивна на спортски план каде успеа да освои две нови грен слем титули на Австралија Опен и Ролан Гарос.

Тој е уверен дека новата кампања ќе ја дочека на највисоко ниво, а една од причината за тоа е што има најдено решение за стапалото, проблем кој го мачеше.

-Минатата година во ова време бев во многу тешка ситуација. Имав бројни проблеми и се беше во сенка на повредите. Сега ситуацијата е сосема поинаква. Сè се промени кога најдовме третман кој делуваше за моето стапало. Ваквата промена радикално ја промени можноста за врвно ниво на мојот тенис- истакна Рафа кој е на јужноамериканска турнеја.

-Добив нова енергија и сега целосно се посветувам на Австралија Опен. Ќе одам таму за три недели, со максимален оптимизам и волја да играм најдобро што можам, -порача освојувачот на 22 грен слем титули.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни