Поврзете се со нас

АТП

Надал имаше специфична прослава по лудиот тајбрејк со 30 поени, па му се извинуваше на Манарино (ВИДЕО)

Објавено

на

Рафаел Надал избори пласман во четвртфиналето на Австралија Опен и тоа откако рано утрово со 3-0 (7-6, 6-2, 6-2) во сетови го победи Адријан Манарино.

Ова беше дуел кој донесе лудат борба во првиот сет во кој само тај-брејкот траеше скоро половина час (28 минути). Двајцата тенисери дадоа се од себе, пропуштија доста шанси да дојдат до победа во истиот или поточно Рафа ја искористи дури седмата сет топка за 16-14.

Токму ова се покажа како пресуден момент затоа што Шпанецот во продолжението доминираше и обезбеди место меѓу осумте најдобро. Тој последен момент во првиот сет донесе специфична, неочекувана прослава на фаворитот кој потоа му се извини на Французинот, извинување кое се однесуваше и на самиот поен во кој Рафа го погоди горниот дел од мрежата.

Во следното коло 20-кратниот грен слем шампион ќе се соочи со Шаповалов кој денеска го изненади Зверев.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни