Поврзете се со нас

АТП

На чекор до ново финале: Ивановски го суреди и осмиот носител во Монастир

Објавено

на

Фото: twitter.com/fedetenismadrid

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски избори место во полуфиналето на фјучерсот што се игра во Монастир (Тунис).

Ивановски на денешното „мени“ го имаше осмиот носител Артур Букие од Франција кого го совлада со 2-0 во сетови. Првиот сет беше едносмерен и заврши со 6-2, додека во вториот Французинот даде посилен отпор, ама нашиот ас пронајде начин, го потврди квалитетот, статусот на фаворит и со 7-5 ја заврши работата на теренот број три.

Калин во полуфиналната рунда ќе се соочи со победникот од пресметката Тао Му (трет носител) и Федерико Јанаконе (седми носител)

Овој турнир се игра на тврда подлога, наградниот фонд е 15.000 американски долари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни