Поврзете се со нас

АБА лига

МЗТ Скопје рутински го доби македонскиот дуел во АБА 2

Објавено

на

Фото: ABA 2 League/Dragana Stjepanovic

ТФТ не можеше да му парира на МЗТ Скопје Аеродром во македонската пресметка на турнирот од АБА 2 лигата (69:95), со што фаворитот ја продолжи позитивната серија во регионалното натпреварување.

Аеродромци имаа плус тринаесет уште по крајот на првиот период, таа предност ја задржаа на полувреме, а во вториот дел го дотолчија градскиот ривал на дуелот одигран во Широки.

Баковиќ со 22 и Делалиќ со 18 поени го предводеа МЗТ во однос на реализацијата, додека Верц со 14 поени беше најефикасен во редовите на ТФТ.

За МЗТ ова е осма победа од единаесет натпревари, што e доволно да се потврди пласманот во плејофот на АБА 2 лигата.

Standings provided by Sofascore
Реклама
Реклама
Реклама

Популарни