Поврзете се со нас

АБА лига

МЗТ победнички го заокружи турнирот во Златибор

Објавено

на

blank

Македонскиот претставник МЗТ Скопје оствари победа над Златибор на последниот меч од групната фаза во АБА2 лигата.

„Штрковите“ дојдоа до 8. триумф во 13 натпревар и тоа со 90-71. Резултатот изгледа убедливо, но за да дојде до истиот клубот од Аеродром мораше да прави пресврт, да се враќа од минус 16, негатива која ја имаше во втората четвртина.

Четата на Радуловиќ го доби тој втор период со 28-15 и со тоа се избори за позитива од 42-40 на паузата. Водени од ова издание, МЗТ во ист стил продолжи во продолжението и заслужено се избори за славје од плус 19 со што на најдобар можен начин го заврши овој дел од регионалното натпреварување.

Крстевски даде 25 поени, Николов 18, капитенот Стојановски 14, а искусниот Тарнер 16 кошеви. На спротивната страна дуото Митровиќ-Кутлешиќ искомбинира 38 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни