Поврзете се со нас

Македонија

МЗТ го разби Пелистер во дербито во Суперлигата

Објавено

на

Кошаркарите на МЗТ Скопје го преслушаа Пелистер со 95-76 во дербито на петтото коло во Суперлигата.

Клубот од Аеродром покажа моќ и квалитет во битката со тимот кој сезонава им е најголем ривал за пехарот во шампионатот. Избраниците на Александар Петровиќ одиграа ефикасно во нападот, имаа контрола на резултатот, играта од почетокот до крајот и со триумфот се израмнија на прволигашката табела со составот од Битола.

Четворица домашни кошаркари беа двоцифрени, најефикасни беа Милошевиќ со 17 и Дејвис со 16 кошеви. На спротивната страна дуото Малешевиќ-Кесар уфрли 32 поени.

Во истиот термин во Гостивар истоимениот тим беше подобар од ТФТ со 92-85. Силаџи и Тодоровиќ уфрали по 17 поени, кај поразените залудни беа 20 поени на Смит кој заед своето име додаде уште 7 скока и 2 асистенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни