Поврзете се со нас

Македонија

МЗТ го назначи Ѓоревски на местото на Грнчаров

Објавено

на

Актуелниот македонски кошаркарски шампион МЗТ Скопје, денеска го промовираше Филип Ѓоревски како нов генерален извршен директор.

Ѓоревски кој е поранешен играч на „аеродромци“ ќе го замени Тони Грнчаров, кој ја извршуваше истата функција изминатите четири години.

Филип Ѓоревски за МЗТ настапувал пред 15-тина години, а потоа неколку години беше и главен координатор на младинската школа на МЗТ Скопје.

Во играчката кариера има играно уште и за Вардар Осигурување, Карпош Соколи, Фаворити и Тоа сум јас, а изминатиов период, е меѓу творците на проектот наречен Академија ФМП, кој од второлигаш дојде до епитетот најпријатно изненадување во актуелнава сезона.

По тринаесет одиграни рунди во Првата кошаркарска лига, МЗТ е на второто место, со три бода помалку од Пелистер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни