Поврзете се со нас

Италија

Мурињо: Рома е голем клуб и кога не победува

Објавено

на

foto: https://twitter.com/ASRomaEN

Жозе Мурињо првпат зборувал пред медиумите по конфликтот со судијата Марко Сера на дуелот со Кремонезе, испраќајќи моќна порака до фановите на актуелниот клуб Рома.

Португалецот смета дека Рома е голем клуб без разлика на резултатите и уште еднаш ја истакнал својата благодарност кон фановите на „волчицата“.

– Најлесен начин да дефинираш голем клуб е поради освојување некој важен трофеј, но исто така има и големи клубови кои не победуваат, но се големи поради поддршката од фановите и нивното позитивно влијание на општеството.

– Во Рома постои тоа чувство на среќа кога ќе победиме и тага кога ќе загубиме, но секогаш остануваме заедно. Тоа е вредност која ја има една фамилија.

– Јас сум тој кој треба да им заблагодари на фановите за тоа што ми го даваат. Таа емпатија и чувство на припадност ми значат многу, – изјавил Мурињо во обраќањето во разговорот со кардинал во еден римски универзитет.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни